Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odešel PhDr. Jiří Setinský

V uplynulých dnech zaskočila všechny přátele vlastivědy a historie Vyškovska smutná a nečekaná zpráva o odchodu našeho kamaráda PhDr. Jiřího Setinského, který dne 18. ledna podlehl následkům tragické nehody, jež ho potkala v blízkosti jeho brněnského bydliště.

j.-setinsky.jpg

Setkávali jsme se s ním ve Vyškově i v Bučovicích, kde dlouhá léta vedl detašované pracoviště Muzea Vyškovska. A přiznejme, že minulost tohoto malého města neměla před Jirkou žádná tajemství – ač pravověrný Brňák (narozen 1951), postupně pronikl do jejích nejjemnějších nuancí, takže pokud se na něho kdokoliv obrátil s příslušným dotazem, nikdy nezůstal bez často vyčerpávající odpovědi. Pokud se o někom dalo říci, že měl encyklopedické znalosti, byl to právě Jiří. Dokázal vždy a za každých okolností z hlavy vychrlit celou spršku jmen, dat či geografických poznámek a bylo lhostejno, zda se měly vázat k pravěkým, středověkým nebo moderním dějinám. Zdaleka se to netýkalo jenom historie Vyškovska a Bučovicka – Jiří obsáhl svou učeností a geniální pamětí snad celý vesmír. Takového si ho budeme navždy pamatovat z besed, vernisáží či vlastivědných exkurzí. Přesto měl však svou obrovskou lásku – a tou bylo husitství. Málokdo mu tak rozuměl jako on – byl dokonale obeznámen nejen s jeho historií, a to opět do těch nejmenších detailů, ale nesmírně erudované byly i jeho vhledy do teologických problémů souvisejících s tímto slavným obdobím našich dějin. Měl k nim nastudovány snad veškeré edice i odbornou literaturu, ať už třebas dvě stě let starou, anebo onu nejnovější.

Jednu výtku bych k Tobě, Jiří, ale přece jen měl. Byla to Tvoje zbytnělá autokritičnost, s níž jsi sice neúnavně bádal po archivech a knihovnách, abys pak ale na dotazy, kdy se konečně dočkáme nějaké rozsáhlé monografie, po které Tvoje erudice přímo volala, odpověděl oním „jindřichoplachtovským“: „Ještě nemám všechno dostatečně prostudováno!“ Škoda, že po Tobě právě z tohoto důvodu zůstaly „pouze“ různé studie, články či recenze, byť z odborného hlediska zcela precizní, v nejrůznějších sbornících, odborných periodikách či v regionálním tisku. S tím se už bohužel musíme smířit.

Budou nám chybět Jiřího upřesňující poznámky, pronášené s nezaměnitelnou dikcí a často i v zápalu debaty zvýšeným hlasem, budou nám chybět Jiřího znalosti a jeho sečtělost, bude nám chybět kolega, jehož jsme měli rádi. A veřejnosti bude chybět velký historik i neúnavný regionální badatel…    

Radek Mikulka

Připomeňme si Jiřího na několika fotografiích, které poskytl ze svého archívu Jiří Foltýn.

 

Náhledy fotografií ze složky Jiří Setinský